Torsdag deltog fem 3.g-elever fra Det Blå Gymnasium Tønder i regionsprojektet "Akademiet for Business Talenter" (ABT) i Esbjerg. Arrangementet blev afholdt på Erhvervsakademi Sydvest (EASV) og bød på formiddagens oplæg fra Esbjergs viceborgmester Nikolaj Aarøe og formanden for Business Esbjerg, Flemming Enevoldsen. Fokus var på uddannelse, erhvervsudvikling og grøn omstilling.
Efter rundturen på Esbjerg Havn, fik eleverne mulighed for at arbejde med strategiarbejde og visionsplaner for Esbjerg frem til 2040. De studerede samfundsøkonomiske faktorer og fremlagde deres idéer for et panel. Eleverne markerede sig med relevante bidrag og imponerede panelet med deres høje niveau og engagement. En stor tak blev rettet til EASV og de involverede parter for at tilrettelægge en inspirerende dag.
Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Tønder og fundet nogle gode tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Coop365, Kvickly, Min Købmand, Netto og Rema 1000.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Tønder. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Ugen i Tønder byder på en række spændende events for både unge og voksne, fra gåture og esportsaktiviteter til julekoncerter og hyggelige strikkeklubber.
Der er lagt op til en festlig søndag i Bredebro, hvor juleglade New Orleans Swing Nisser indtager byen med en juleparade. Fra klokken 11 kan besøgende opleve den særlige julehygge gennem gadens butikker og på Toosbuys Torv med musikken som festlig baggrund.
Butikkerne holder åbent fra klokken 9.30 til 14.00, hvilket giver rig mulighed for at klare julegaveindkøbene i fællesskab med familie og venner.
Fra Visit Rømø & Tønder lyder opfordringen til, at tage familien med til Bredebro og få en dag i julens ånd med både shopping og musikalsk underholdning.
Visit Rømø & Tønder har via deres Facebook-post afsløret, at julemarkedet i Tønder er blandt de nominerede kandidater til titlen som Danmarks Bedste Julemarked 2025. Men der er brug for lokal opbakning, da afstemningen snart lukkes.
De opfordrer alle interesserede til at afgive deres stemme for at støtte julebyen Tønder. Det kræver blot et par sekunder og kan gøres ved enten at besøge Opdag Danmarks hjemmeside eller sende en sms med teksten "JUL 105" til 1214. Hver SMS koster 3 kr. Beslutningen skal træffes senest den 15. december, hvor konkurrencen afsluttes.
Tønder Sportsakademi bød denne lørdag på en intens træningssession med fokus på styrketræning og tekniske øvelser.
Anne Møller og Troels Tønder ledte dagens træning, hvor U15-pigerne fra området udviste stort gå-på-mod. Øvelserne i styrkelokalet handlede om korrekt muskeltræning og skadesforebyggelse, mens der i hallen blev arbejdet med koordination og plads-specifikke teknikker.
Træningsdagen blev af Det Blå Gymnasium Tønder beskrevet som en stor fornøjelse, med deltagere, der virkelig engagerede sig i dagens program.
Tønder Gymnastik Forening inviterer til hyggeligt julegymnastik for hele familien i Hal 4 i Tønderhallerne. Arrangementet finder sted søndag den 14. december fra kl. 10 til 11.
Ingen tilmelding er nødvendig, og prisen er 25 kr. pr. barn, som kan betales via MobilePay. Deltagerne opfordres til at medbringe en nissehue og masser af julestemning.
Instruktørerne Dorthe og Steffen står klar til at sikre, at alle får brugt lidt jule-energi med sjov og bevægelse.
Ungtønder har netop afsluttet deres børnepasserkursus, hvor deltagerne blev belønnet med diplomer for deres indsats. Kurset omfattede en bred vifte af emner inden for børnepasning, herunder kost, førstehjælp og børns udvikling.
Undervisningen blev ledet af en erfaren dagplejer, hvilket har givet deltagerne værdifulde værktøjer til fremtidigt arbejde med børn. Som en festlig afslutning blev der serveret lækker aftensmad for alle. Ungtønder delte glæden over kursets succes på deres Facebook-side.
Tønder Teater opfordrer folk til at overveje en teateroplevelse som en særlig julegave i år.
Med deres invitation til at dele en skøn oplevelse med sine kære, fremhæver de den varme forventning, der hører julen til. Teatret tilbyder et bredt udvalg af forestillinger for både store og små, perfekt til at skabe uforglemmelige minder.
Interesserede kan finde en oversigt over forestillinger på Tønder Teaters hjemmeside.
Visit Rømø & Tønder takker alle de deltagende i årets Julesweaterdag, som fandt sted 10. december. Arrangementet har skabt en festlig stemning blandt både lokale og handlende, der iførte sig deres mest spraglede julesweatre.
Organisationen ser frem til endnu større deltagelse næste år, især med håbet om at flere butiksejere vil deltage. Julesweaterdagen finder altid sted den 2. torsdag i december.
Elever på 3.c fra Det Blå Gymnasium Tønder, der har Virksomhedsøkonomi på A-niveau, tilbragte en lærerig dag hos Løgumkloster Lys. Besøget, der fandt sted i løbet af året, havde logistik som overordnet tema, og gav eleverne et indblik i den praktiske anvendelse af deres teori.
Undervejs fik eleverne præsenteret logistikopgaver af Niclas og Jannik, der tog dem med gennem hele forløbet fra råvare til færdigt produkt og ud til kunden. Samtidig blev der delt erfaringer om virksomhedens produktion, som foregår i både Polen og Danmark, og hvilke produkter der ventes at komme i sortimentet fremover.
Besøget var en succes i at forbinde teori fra lærebøgerne til virkelighed, og blev afsluttet med en tak til Løgumkloster Lys for det inspirerende indblik og den fine forplejning.
Visit Rømø & Tønder inviterer til Julebyen i Havneby hver weekend resten af december. Besøgende kan opleve et fyldt program med forskellige aktiviteter og oplevelser.
Der opfordres til at følge med på deres hjemmeside, hvor det fulde program kan ses og giver et overblik over, hvad gæsterne kan se frem til ved de kommende weekender.
Tønder Kommune blev torsdag ramt af en bølge af festlig julestemning, da Jutesweater-dagen blev afholdt. Visit Rømø & Tønder delte begejstret, hvordan arbejdspladser over hele kommunen blev pyntet med farverige julesweatre, hvilket spredte smil og varme juleglæde. Initiativet blev støttet af mange virksomheder, hvilket gjorde dagen til en fælles og kreativ fejring af julens fællesskab.
Elias Rosenberg Nielsen, elev i 1A på Det Blå Gymnasium Tønder, er blevet valgt som ny formand for Tønder Unge- og Kulturråd (TUK). Valget blev offentliggjort af gymnasiet på deres Facebook-side, hvor de også fejrede valget af August Hornsà som næstformand. Hornsà studerer ved EUX Business på samme institution.
Skolens opslag understreger glæden over, at unge fra Tønder Kommune tager initiativer og ønsker at gøre en forskel. Gymnasiet sender en lykønskning til de nyvalgte medlemmer af rådet.