Det Blå Gymnasium Tønder inviterer til en spændende fodboldkamp i eftermiddag kl. 15:15 på Det Gamle Stadion ved Tønderhallerne. De lokale gymnasier mødes på banen i det årlige sportslige opgør, hvor både pigernes og drengenes hold fra Det Blå Gymnasium håber at fortsætte sejrsrækken med en fjerde sejr i træk.
Head of scouting Troels Clausen, sammenlignet med Pep Guardiola, virker selvsikker før kampen, og det samme gør spillerne. Tvillingerne Freya og Victoria ser frem til deres sidste optræden på banen for Det Blå med forhåbninger om at fejre med en sejr. Drengene træder også selvsikkert ind i kampen, og Silas Svangtun lover en stærk præstation.
Tvivl hersker dog om deltagelsen af Daniel Hitimana pga. mindre skader, mens supporters fra Det Blå Gymnasium er klar til at heppe fra sidelinjen. Kampen lover at være en begivenhedsrig eftermiddag fyldt med lokal fodboldentusiasme.