Sort Sol er en storslået naturoplevelse, hvor hundredtusindvis af stære samles over tagrørszonerne i marsken, inden de går til ro for natten. Denne spektakulære begivenhed er en kamp på liv og død, når sultne rovfugle angriber de store stæreflokke.
Guidet tur med Sort SafariSort Safari, som oprindeligt navngav og skabte natur-eventen Sort Sol, tilbyder nu guidede ture, hvor du kan opleve de største stæreflokke i landet. Med adgang til ellers lukkede områder sikrer Sort Safari, at deltagerne får den bedste oplevelse af stærenes dans på aftenhimlen.
To ture at vælge imellemDer er mulighed for at deltage i to forskellige ture denne dag. Den første tur starter kl. 18:00 fra Tønder Grundskole, mens den anden tur begynder kl. 18:10 fra Schackenborg Slotskro i Møgeltønder. Begge ture giver en enestående mulighed for at opleve Sort Sol og lære om marskens unikke natur.
Praktisk information
Dato: Lørdag 5. april 2025
Tid: Tur 1 kl. 18:00, Tur 2 kl. 18:10
Steder: Tønder Grundskole, Holmevej 2, 6270 Tønder og Schackenborg Slotskro, Slotsgaden 42, Møgeltønder, 6270 Tønder
Entré: 245 kr for voksne, 205 kr for børn (max. 13 år)
Arrangør: Sort Safari
Billetter: Køb billetter her
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her