Strikkecaféen inviterer til et spændende foredrag om Bitten Clausen, en kvinde der spillede en central rolle i Danfoss' succes. Efter at være blevet gift med Mads Clausen i 1939, blev hun en vigtig sparringspartner i virksomhedsdriften, og efter Mads' død i 1966, fortsatte hun som bestyrelsesformand.
En fortælling om engagement og lederskabBitten Clausen blev kendt for sit sociale engagement og sin betydning for lokalsamfundet. Foredraget vil udforske hendes liv og eftermæle, der har efterladt dybe spor på Als. Mariann Kristensen, museumsinspektør fra Museum Sønderjylland, vil stå for oplægget.
Afslutning med litterær oplæsningEfter foredraget vil eftermiddagen blive rundet af med oplæsning af både ældre og nyere litteratur. Arrangementet byder på kaffe og kage, og det er ikke nødvendigt at være strikkeentusiast for at deltage.
Praktisk information
Dato: Tirsdag 25. marts 2025
Tid: Kl. 14:00
Sted: Museum Sønderjylland - Kulturhistorie Tønder, Wegners Plads 1, 6270 Tønder
Entré: 100 kr (inkl. kaffe og kage)
Arrangør: Museum Sønderjylland
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her