Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Tønder

Lokalt nyt
1 time siden

Politilinjeelever fra Det Blå Gymnasium Tønder får actiondag

Elever fra 1.g på Politilinjen på Det Blå Gymnasium Tønder havde i går en oplevelsesrig dag i samarbejde med Syd- og Sønderjyllands Politi.

Dagen bød på en række udfordrende aktiviteter, herunder fysiske tests, løbeøvelser og tekniske øvelser. Eleverne fik også prøvet kræfter med kampsport, peberspray-simuleringer og kørsel i politibil med udrykning.

Syd- og Sønderjyllands Politi stod for arrangementet og gav eleverne et indblik i politiets hverdag, hvilket satte en markant positiv oplevelsesstreg for deltagerne.

Lokalt nyt
57 minutter siden

Schackenborg Slotskro søger morgenfrisk medarbejder til køkkenteamet

Schackenborg Slotskro i Møgeltønder søger en engageret morgenfrisk medarbejder til deres køkkenteam. Stillingen, som kræver tiltrædelse snarest muligt, byder på 30-32 timer ugentligt med arbejdstid fra kl. 06.00 til 14.00, hvilket inkluderer fri hver anden weekend.

Kandidater behøver ikke nødvendigvis en kokkeuddannelse, men skal have interesse for madlavning og kunne arbejde selvstændigt i et professionelt køkken. Schackenborg Slotskro tilbyder et godt arbejdsmiljø, stærkt kollegaskab, og gode personalefordele i de historiske omgivelser.

Interesserede kan kontakte Lasse Monska på telefon 9310 1244 eller sende en kort ansøgning til lm@schackenborg.dk. Alle henvendelser behandles fortroligt.

Lokalt nyt
1 time siden

Tønder Gymnasium inviterer jubilarer til dimission

Tønder Gymnasium ser frem til at fejre deres jubilarer ved årets dimission, som finder sted fredag den 26. juni kl. 10.00 i kantinen.

Arrangementet, der byder på fællessang, taler og musik, vil også inkludere overrækkelse af eksamensbeviser og legater. Deltagerne inviteres til reception efter ceremonien.

Interesserede jubilarer skal tilmelde sig senest den 19. juni via skolens e-mail tghf@toender-gym.dk.

Lokalt nyt
5 timer siden

Schackenborg fremhæver Møgeltønders rige historie og charme

Schackenborg Slotskro og Schackenborg Slot inviterer til at udforske Møgeltønder, en af Danmarks ældste og bedst bevarede byer, ifølge et opslag på deres Facebook-side. Byens charmerende Slotsgade byder på fredede huse fra 1700- og 1800-tallet, omkranset af stråtage og småsprossede vinduer, som bærer besøgende fra slot til kirke på en brostensbelagt vej.

Stedet, der første gang nævnes i 1150 som Tundira, tilbyder en autentisk atmosfære, der kan opleves bedst fra Schackenborg Slotskro. Her kan gæster nyde verdensklasse gastronomi og et ophold tilpasset deres præferencer. For dem, der ønsker nærmere information eller at booke et ophold, henvises der til Schackenborg.dk.

Lokalt nyt
6 timer siden

Mini-ferie på Schackenborg Slotskro tilbyder afbræk fra hverdagen

Schackenborg Slotskro & Schackenborg Slot inviterer til en særlig "Mini-ferie" for dem, der søger en pause fra den travle hverdag. Med et ophold på to nætter tilbydes gæsterne en række oplevelser, der går ud over blot overnatning.

Opholdet byder blandt andet på guidede rundvisninger på det historiske slot samt friskbrygget kaffe og kage ved ankomst. Gæster kan nyde morgenmad med sønderjyske specialiteter begge dage. Ankomst kan ske enten tirsdag eller onsdag, og prisen for to personer starter ved 2.990 kr.

Dette ophold er designet til dem, der ønsker at opleve mere end blot et hotelophold og få ny energi i eventyrlige omgivelser.

Lokalt nyt
6 timer siden

Sidste navne tilføjet til Tønder Festival 2026-program

Tønder Festival afslører, at de har udvidet det allerede komplette program med tre nye kunstnere: Beinir, Mojo Hands og Ríoghnach Connolly. De forskellige musikalske genrer spænder fra færøsk folk og singer-songwriter til dansk rhythm & blues og soul samt irsk folk og spoken word.

Festivalen, der afholdes fra den 26. til 29. august 2026, opfordrer interesserede til hurtigt at sikre sig billetter, da fredagsbilletter allerede er udsolgt. Festivalgæster kan besøge TF.dk for at få deres billetter. Festivalen ser frem til at byde gæster velkommen til en musikalsk oplevelse med en unik blanding af talenter.

Lokalt nyt
6 timer siden

Solskinsdag med byvandring og lækkerier i Tønder

I Tønders gågade kunne man torsdag opleve en byvandring, hvor byens historiske bygninger og butikker blev præsenteret for de fremmødte.

Det gode vejr skabte en hyggelig atmosfære, og dagen blev yderligere krydret med servering af lækker mad og varm kaffe. Begivenheden blev arrangeret af flere lokale aktører, herunder Restaurant Lova og Tønder Handelsstandsforening, som sammen med Norlyk Distillery ApS og Johannes - Vores Kaffebar sørgede for en oplevelsesrig dag for både lokale og besøgende.

Lokalt nyt
6 timer siden

Frivillige og mesterskabsvindere fejret ved prisuddeling i Tønder

Onsdag aften i Vodder Idrætscenter blev fællesskabet i Tønder Kommune markeret med stil, hvor årets prisuddeling fandt sted.

Begivenheden blev arrangeret af Kultur- og Fritidsudvalget samt FritidsForum, der anerkendte både mesterskabsvindere og de mange dedikerede frivillige, som hver dag bidrager til det lokale foreningsliv.

Priser blev uddelt, mens klapsalver og grin fyldte rummet, og man satte fokus på den betydelige indsats, der styrker kommunens fællesskab. Organisatørerne udtrykte stor taknemmelighed overfor alle dem, der investerer tid, hjerte og engagement i foreningerne.

Det sker
11 timer siden

Oplev Marskdestilleriet med Kræftens Bekæmpelse

Tag med på en unik rundvisning hos Marskdestilleriet i Tønder, arrangeret af Kræftens Bekæmpelse Tønder Lokalforening. Søndag den 7. juni 2026 kl. 12:30 kan du få en smagsprøve på destilleriets specialiteter og nyde en hyggelig dag med samkørsel fra Solsikke p-pladsen.

Oplev Marskdestilleriet med Kræftens Bekæmpelse
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
22 timer siden

Sommerkoncerter på Tønder Kulturskole i næste uge

Tønder Kulturskole inviterer til en række sommerkoncerter i begyndelsen af juni. På tirsdag den 2. juni kl. 19.00 kan publikum nyde optrædener fra skolens musikelever, som vil fremføre både solonumre og sammenspilsgrupper med sang, klaver, fløjte, guitar og trommer.

Dagen efter, onsdag den 3. juni kl. 19.00, fortsætter koncertrækken med optrædener på cello, klaver og violin. Koncerterne finder sted på Østergade 63 i Tønder, og der er fri adgang til alle, der ønsker at deltage og opleve den musikalske sommerstemning.

Alarm112
28-05-2026 18:31
Kilde: Syd- og Sønderjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
28-05-2026 18:10

Ny butik Dagmar & Kö åbner ved havnefronten på Rømø

Visit Rømø & Tønder byder velkommen til Dagmar & Kö, en ny butik på Havnebyvej 71B på Rømø, der tilbyder unikt design og håndværk. Dagmar & Kö er det nyeste medlem i det lokale handelsliv, der kombinerer kreativitet og kvalitet i en skøn atmosfære tæt på havet.

Butikken byder på et bredt udvalg af unikt syet tøj fra Dagmars symaskine, samt Anjas håndstrikkede garnprodukter. Ud over tekstiler kan besøgende finde kunstværker som glaskunst og malerier, samt dekorerede østersskaller og postkort. Det er en indbydelse til at opleve øens kreative sjæl og lade sig inspirere af de mange talentfulde hænder bag fremstillingen.

Lokalt nyt
28-05-2026 17:40

Nyt 3x15 pointsystem indføres i badminton efter sommerferien

Tønder Badminton Klub har delt nyheden om, at der efter sommerferien vil blive indført et nyt pointsystem i dansk badminton, kendt som 3x15.

Ændringen kommer fra Badminton Danmark, som har annonceret, at det nye system skal sikre mere spænding og dynamik i kampene. Det er en del af en række ændringer, som organisationen implementerer for at forbedre spiloplevelsen.

På klubbens Facebookside opfordrer de medlemmerne til at holde sig opdateret og at tilpasse deres træningsstrategier til det nye system.

Lokalt nyt
28-05-2026 17:10

Nyd naturen og shopping på Lakolk Butikscenter

Visit Rømø & Tønder opfordrer til en afslappet dag ved Lakolk Butikscenter.

Med solrig maj, Vesterhavets brise og en unik atmosfære kan besøgende nyde alt fra shopping til natur omkring centeret.

Besøgende kan finde ro og en siddeplads, hvor de kan lytte til naturen – måske med en is i hånden. Området byder på butikker som Sol og Strand Feriehusudlejning, Rømø Lys - Fanø Lys, By Vicky, og Hr & Fru Dax, hvor der er noget for enhver smag.

Lokalt nyt
28-05-2026 14:06

Tønder BMX Klub hylder mestre ved kommunal prisuddeling

Tønder BMX Klub markerede en særlig aften, da otte af klubbens kørere blev fejret for deres imponerende præstationer ved Tønder Kommunes prisuddeling. Klubbens opslag på sociale medier roser de talentfulde atleter, der har sikret sig mesterskaber og topplaceringer i både nationale og nordiske konkurrencer.

Fem kørere blev hædret som Sønderjyske Mestre 2025, deriblandt Milan og Mikkel Tessendorf samt Johanne Schack. Caroline Schack blev Landsmester, mens Christian Schack tog titlen som Nordisk Mester. Mark Tessendorf modtog anerkendelse for sin sølvmedalje ved Nordisk Mesterskab. Klubben udtrykker stolthed og ser frem til at følge atleterne i de kommende sæsoner.