TM Tønder Håndbold Foreningen satte rammerne for en spændende håndboldfest, da de i dag afholdt en mini-jule-VM med deltagelse af seks europæiske lande. Turneringen fandt sted som en del af foreningens juleafslutning, hvor både store og små spillere deltog i kampene.
Frankrig løb med sejren, men TM Tønder understreger, at alle deltagere er vindere i deres bog, idet større spillere mentorere de unge og heppede på dem. Foreningen ønsker nu alle en glædelig jul og en velfortjent pause efter en dag med både sved og smil.
Seneste opdateringer fra Syd- & Sønderjyllands Politi på X: ATK måling i trafikken mod Rømø her til aften, desværre måtte vi blitze 32 bilister som havde for travlt mod Rømø. 3 får desuden klip for hastigheder målt op til 119 km/ i 80zone. Sænk nu farten og hjælp alle sikkert frem mod juleferien #atkdk #politidk https://t.co/2mEF4zjxDZ
FC Sydvest 05 Tønder har med stor begejstring præsenteret deres U13-hold iklædt nyt kamptøj og flotte paradedragter. Det sociale medie-indlæg fejrer det stærke fællesskab på ungdomsholdet og understreger, hvordan en trup på 42 spillere kan dyrke både bredde og talent ved at deltage i Liga 2.
Præsentationen kunne dog ikke finde sted uden hjælp fra klubbens sponsorer, som FC Sydvest retter en stor tak til. Blandt disse er ECCO, DTL A/S, Kreditbanken, og flere andre lokale støtter, der gør det muligt for holdet at stå skarpt både på og uden for banen.
Vi har kigget på denne uges tilbudsavis fra Coop365 i Tønder og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud, hvor du kan spare penge på dine yndlingsprodukter.
I næste uge i Tønder kan unge deltage i flere spændende aktiviteter, herunder fælles gåture i den friske luft, badminton og poolspil. Hver aktivitet tilbyder en mulighed for at socialisere og nyde tiden i godt selskab.
Det Blå Gymnasium Tønder fokuserer på trivsel, faglighed og fællesskab og åbner nu dørene for interesserede i deres ungdomsuddannelser.
Gymnasiet tilbyder rundvisninger og samtaler om uddannelserne HHX, HTX, EUX og EUD, selv i juleferien. Forældre er også velkomne til at deltage i disse besøg, som skal give en indsigt i de spændende uddannelsesmuligheder. Interesserede kan kontakte skolen for at lave en aftale.
Tønder BMX Klub deltog med otte kørere i juleløbet i Feldborg, som fandt sted på en indendørs bane lørdag. Konkurrencen til arrangementet var hård med 203 deltagere fra Danmark, Norge og Sverige.
Til trods for den store konkurrence formåede klubbens kørere at sikre to medaljer. Milan Tessendorf på 6 år sikrede en flot 2. plads i Boys 5-6 kategorien, mens Caroline Schack på 14 år snuppede bronzemedaljen i Girls 17+ klassen.
Blandt de øvrige kørere fra Tønder klarede Johanne Schack og Lauge Marcussen sig i top-10 i deres respektive kategorier. Klubben benyttede samtidig lejligheden til at ønske alle en glædelig jul og takke for den store støtte.
Tønder Festival opfordrer musikelskere til at bruge juledagene på at fordybe sig i lyden af de allerede offentliggjorte artister til næste års festival. En ny Spotify-playliste er blevet lanceret som en musikalsk smagsprøve med fokus på festivalens mangfoldige lydbillede.
Festivalen, der løber af stablen fra 26. til 29. august 2026, inviterer til, at man lægger julemusikken på hylden og i stedet lader sig inspirere af sensommerens kommende musikoplevelser. Playlistens unikke mix lover et energisk musikunivers for dem, der længes efter festivalhovedstadens atmosfære. Besøgende kan lytte til playlisten via festivalens Facebook-side.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Tønder.
Visit Rømø & Tønder bragte glæde til fem heldige vindere, da de i dag trak navnene fra en bunke breve, allesammen deltagere i en julekonkurrence. Vinderne kan nu se frem til at modtage små gaver fra julemanden selv, der vil kontakte dem direkte.
Bag denne munter begivenhed står blandt andet Tønder By - Tønder Handelsstandsforening, Glaskunsten-Shop18 og KongChristian X, der har sponsoreret de fine julegaver. Samarbejdet mellem disse lokale aktører har bidraget til at sprede lidt ekstra juleglæde i området op til højtiden.
TM Tønder Håndbold Foreningen inviterer til en spændende afslutning af årets mini-jule-VM, hvor finalen finder sted kl. 13:30 i hal 2.
Stævnet er allerede godt i gang, og arrangørerne opfordrer lokale håndboldentusiaster til at møde op og støtte de deltagende hold.
Foreningen håber på stor opbakning fra tilskuere, der kan se frem til en intens kamp og festlig stemning.
Den nyåbnede café og kunstudstilling, Kunst og Kaffe Kvick & Dobrzynski, bød i går velkommen til besøgende i Tønder. Caféen holder åbent både i dag og i morgen, den 20. og 21. december, med særlige åbningstider til kl. 22:00.
Gæster kan se frem til en kombination af imponerende kunstværker samt et lækkert udvalg af både mad og kager. Kunst og Kaffe holder til på Østergade 8, 6270 Tønder, og byder alle interesserede indenfor til at nyde både syn og smagsoplevelser.
Elever fra 9. og 10. klasse har nu muligheden for at få personlig vejledning om deres uddannelsesmuligheder på Det Blå Gymnasium i Tønder, selv i juleferien.
Skolen opfordrer interesserede til at kontakte Flemming "Fille" Sørensen for at aftale en rundvisning af deres moderne faciliteter. Denne mulighed er tilgængelig mellem jul og nytår og giver elever og forældre en chance for at udforske gymnasiets tilbud i en afslappet atmosfære.
I de fredfyldte vintermåneder byder Schackenborg Slotskro i Møgeltønder på et særligt vinterophold, der lover ro og nærvær. Med ankomstmuligheder tirsdag til torsdag kan gæsterne nyde en sæsoninspireret 3-retters middag og overnatning i charmerende værelser eller luksuriøse suiter.
Opholdet, der er tilgængeligt fra 13. januar til 26. marts 2026, inkluderer også en afslappet morgen med sønderjyske specialiteter til morgenmad. Prisen starter fra 1.990 kr. for to personer. Schackenborg slår også et slag for vinteropholdet som en stemningsfuld julegave, der giver både ro og tid sammen. Interesserede kan læse mere og booke på schackenborg.dk.
Schackenborg Slotskro deler en humoristisk juleanekdote fra tidligere tider, om hvordan grevinden elskede kravlenisser, mens hendes mand, greven, ikke delte samme begejstring. Hvert år dekorerede grevinden slottets sale med nisser til stor juleglæde, mens greven, der arbejdede som hjælpepræst, så dem som mindre velkomne gæster.
På trods af sin aversion indvilligede greven i at tolerere nisserne frem til nytår. Efter denne dato fjernede han dem fra slottet med ild og ildhu. I dag er julen på slot lidt mindre dramatisk, og nisserne er nu velkomne i slottets julepyntede sale.
Jejsing BørneUnivers har delt stemningsfulde billeder fra deres decemberoplevelser, hvor højdepunkterne inkluderer en julegudstjeneste i Hostrup Kirke. Børnene deltog sammen med deres forældre og elever fra Jejsing Friskole, hvilket skabte en hyggelig fællesoplevelse i kirken.
Efter gudstjenesten samledes de tilbage i Jejsing BørneUnivers, hvor børnene nød en portion risengrød. I en varm julehilsen ønsker de alle en glædelig jul og et godt nytår.