Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Tønder

Lokalt nyt
1 time siden

Abild Kirke fejrer diamantkonfirmation for 1966-holdet

På fredag den 1. maj kl. 11.00 samles konfirmander fra 1966 igen i Abild Kirke for at fejre deres diamantkonfirmation. Efter 60 år vender de tilbage for at deltage i en særlig andagt, og alle er velkomne til at være med til at fejre denne betydningsfulde milepæl. Abild Kirke inviterer hele lokalsamfundet til at deltage i denne festlige begivenhed.

Erhverv
Sponsoreret
26 minutter siden

Flere danskere vælger camping i Norden – her er hvorfor

Flere danskere vælger i disse år at holde sommerferie tættere på hjemmet – og her er camping i Norden blevet et populært valg.

Flere danskere vælger camping i Norden – her er hvorfor
Kilde: First Camp Danmark
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
17 timer siden

Det Blå Gymnasium klar til galla på Ecco Conference Centre

På fredag den 1. maj er det tid til en af årets store traditioner på Det Blå Gymnasium i Tønder, nemlig Årets Galla. Arrangementet finder sted på Ecco Conference Centre, hvor skolen byder velkommen til elevernes ankomst mellem kl. 16:00 og kl. 17:45.

Lokalsamfundet er inviteret til at overvære eleverne ankomme i deres gallaoutfits, hvilket traditionelt tiltrækker stor opmærksomhed. Det Blå Gymnasium planlægger desuden flere opdateringer om begivenheden i dagene op til festen.

Lokalt nyt
27-04-2026 12:20

Succes for Tønder Golf Klub ved årets forårsturnering

Tønder Golf Klub afholdt i dag den populære forårsturnering med stor deltagelse og flotte resultater. Turneringen bød på spændende kampe i flere rækker og forskellige spilleformer.

I A-rækken bragede Brian Kristensen igennem med en imponerende score på -2 i slagspil. I B-rækken var det Jonna Bergmann, der sejrede med 42 point i Stableford. C-rækken så en tæt konkurrence, hvor Christian Friis og Christel Carl begge nåede 40 point.

Dagens begivenhed blev rundet af med en tak til sponsoren ECCO, som bidrog til arrangementets succes. Vinderne blev fejret med både præmier og anerkendelse. Tillykke til alle deltagere!

Lokalt nyt
27-04-2026 11:40

Tønder BMX kørere deltog i European Cup i Tjekkiet

I weekenden deltog syv kørere fra Tønder BMX Klub i den prestigefyldte European Cup i Benatky, Tjekkiet, hvor der var ca. 1100 deltagere til start både lørdag og søndag.

Christian Schack avancerede til semifinalen i Cruiser 17-29 klassen lørdag, mens Lauge Marcussen sikrede sig en plads i 1/4-finalen i Boys 12 konkurrencen søndag og endte i top 32 blandt 64 kørere.

Efter en spændende weekend fuld af intense løb og nye erfaringer, vender rytterne tilbage til træning i Tønder. Klubben åbner dørene for alle interesserede, der vil prøve BMX-sporten, kl. 16:30.

Lokalt nyt
26-04-2026 17:35

FC Sydvest 05 Tønder optimistiske efter sæsonstart

Denne weekend står FC Sydvest 05 Tønder uden kamp, og klubben har derfor delt en opdatering af status efter deres første tre kampe, som har resulteret i to point.

FC Sydvest fremhæver deres unge, lokale spillere og et stærkt trænerteam som centrale elementer i holdets positive udvikling. Selv om der kunne have været flere point på kontoen, er der optimisme over både kampånd og spiludvikling. Klubben ser frem til næste kamp på hjemmebane mod Aabenraa BK på torsdag kl. 18.30, hvor de håber på stor opbakning fra sort/hvide fans.

Dagligvarer
26-04-2026 16:03

Steff Houlberg pølser til 20 kr. og Monster Energy til 12 kr. - Tjek de lokale tilbud i Tønder

Vi har gennemgået ugens tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Tønder og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Coop365, SuperBrugsen, Min Købmand, Netto og Rema 1000.

Steff Houlberg pølser til 20 kr. og Monster Energy til 12 kr. - Tjek de lokale tilbud i Tønder
Det sker
26-04-2026 12:04

Begivenhedsrige Dage i Tønder: Musik, Kultur og Naturoplevelser

Næste uge i Tønder byder på et spændende mix af kulturelle oplevelser, musikalske indslag og fællesaktiviteter i naturen. Fra gåture i Tønders smukke natur til rockkoncerter — der er noget for enhver smag!

Begivenhedsrige Dage i Tønder: Musik, Kultur og Naturoplevelser
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
26-04-2026 11:30

Foråret blomstrer i Marsken med legende lam

Visit Rømø & Tønder deler, hvordan Marsken emmer af forårsliv med små lam, der lystigt hopper rundt på engene. Det er et syn, der ifølge dem, kan bringe smilet frem hos enhver.

De opfordrer lokale og besøgende til at nyde solens stråler i Marskens åbne vidder, hvor naturen spreder glæde. Dette forårsaktiv i Marsken er et klart tegn på en lovende sommer. Besøgende får en unik mulighed for at opleve denne charmerende forårsstemning ved selv at tage turen ud i området.

Boligmarked
26-04-2026 10:01

Nørrefoldvej 11 er til salg for kun 325.000 kr.: Se de billigste boliger til salg i Tønder her

Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Tønder.

Nørrefoldvej 11 er til salg for kun 325.000 kr.: Se de billigste boliger til salg i Tønder her
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
25-04-2026 19:35

Sønderjyske Kagefestival trak mange til Tønders gågade

Tønders gågade blev i dag centrum for kageglade besøgende, da årets Sønderjyske Kagefestival løb af stablen. Festivalen tiltrak 500 deltagere, som havde mulighed for at nyde 21 forskellige kager fra 7 boder.

Gæsterne fik også lejlighed til at overvære kåringen af Årets Lagkage, hvilket tilføjede ekstra sødme til arrangementet. Visit Rømø & Tønder udtrykte stor glæde over deltagelsen og stemningen og takker alle, der tog del i festlighederne med forventning om at gentage succesen næste år.

Lokalt nyt
24-04-2026 18:20

Historisk charme og moderne komfort på Schackenborg Slotskro

Schackenborg Slotskro inviterer lokale og besøgende til et ophold, der tilbyder mere end bare en overnatning. Med en kombination af historisk atmosfære og moderne bekvemmeligheder byder Schackenborg på en autentisk oplevelse, hvor sjæl og karakter bevares.

Hvert værelse er unikt indrettet for at oparbejde en følelse af personlighed, ro og charme, og kroen lover, at gæsterne vil føle sig hjemme, samtidig med at de er omgivet af historiens ånd. Interessede kan nu booke deres ophold for at opleve denne blanding af tradition og nutidens komfort.

Lokalt nyt
24-04-2026 12:45

Tønder Gymnastik Forening nyder forårsspring med fuld fart

Tønder Gymnastik Forening fejrer forårssæsonens start med begejstring. Foreningens Spring Basis-hold mødes ugentligt for at træne, hvilket bringer både store og små medlemmer sammen med god energi.

Der er masser af grin og glæde at spore i hallen, hvor deltagere ikke blot udvikler deres springfærdigheder, men også bliver udfordret til at flytte deres egne grænser. "Præcis som vi elsker det," lyder stemningen fra Facebook-opslaget, der emmer af optimisme og engagement.

Lokalt nyt
24-04-2026 12:25

Glemte jeans på Rømø venter på deres ejer

Visit Rømø & Tønder beder om hjælp til at finde ejeren af et par glemte, og tilsyneladende elskede, jeans. Bukserne blev fundet på Rømø, men den præcise placering er endnu ukendt. Hændelsen beskrives med en let ironisk tone, som antyder en mulig dramatisk afsked med bukserne.

Hvis du kender nogen, der måske har forlagt deres trofaste klædestykke, opfordrer Visit Rømø & Tønder dig til at tagge dem i deres Facebook-opslag. Dette initiativ skal sikre, at jeansene kan blive genforenet med deres rette ejer.

Lokalt nyt
24-04-2026 11:50

Tønder Kulturskole sikrer hygiejnisk rene Toot-fløjter

Hos Tønder Kulturskole sørger man for, at Toot-fløjterne altid er klar til næste omgang undervisning ved at give dem en grundig vask. Dette sker på en utraditionel måde, hvor fløjterne ryger en tur i opvaskemaskinen.

Fløjterne bruges i skolens forløb for 3. klasser og yngre elever, som på den måde kan nyde musikken uden bekymringer. Dog advarer kulturskolen de musikglade: Privat rengøring af instrumenter bør altid ske under vejledning, og egne instrumenter skal aldrig i opvaskemaskinen.