Sidste dag på Tønder Festival blev åbnet med en optræden af Stine Bramsen og Kajsa Vala, der berørte både musikere og publikum.
Fra scenen blev de to sangerinders harmonier et rørende øjeblik, der knyttede bånd mellem dem og de fremmødte. Publikum rejste sig i fællessang, og mange blev rørt til tårer. Denne oplevelse understregede festivalens evne til at forene mennesker gennem musikkens kraft.
Lun start, blandet dag og en våd afslutning. Sådan tegner vejret sig i dag, hvor temperaturen løfter sig fra omkring 15 grader om morgenen til knap 20 grader midt på dagen.
De unge badmintonentusiaster i Tønder kan begynde at finde ketcherne frem, da Tønder Badminton Klub åbner for den nye sæson mandag. Klubben opfordrer børn i alderen 8-12 år til at booke en prøvetime på begynderholdet, hvilket er en oplagt mulighed for nye spillere.
Træningstiderne er fastlagt: Begyndere træner mandage kl. 16.00-17.00, let øvede tirsdage kl. 16.30-18.00, mens turneringsspillere har tid mandage 17.00-19.00 og fredage 16.00-17.30. Tilmelding kan foretages via klubbens hjemmeside. Klubben ser frem til at byde både nuværende og nye medlemmer velkommen til en ny sæson fyldt med badmintonoplevelser.
Tønder Kristkirke inviterer til en særlig musikoplevelse lørdag den 5. september kl. 15, hvor Voci fluenti vil optræde. Det danske vokalensemble, som blev etableret i Sakskøbing og i dag består af ti dygtige sangere, vil fremføre et varieret program med værker af komponister som Byrd, Rachmaninov, og Pärt.
Ensemblet, der har vundet flere priser ved internationale musikkonkurrencer, vil akkompagneres af Steen Wrensted Jensen på orgel. Dørene åbner kl. 14.30, og der er fri entré til koncerten.
Tønder Festival høster ros og flotte anmeldelser for præstationerne af de optrædende kunstnere. Publikum har haft fornøjelsen af at opleve en række mindeværdige koncerter, som festivalens officielle Facebook-side nu samler anmeldelser af.
Kunstnere som Emmylou Harris, Daniel Lanois og Annika Aakjær er blandt de fremhævede, med Harris' optræden på Open Air scenen om fredagen modtagende anerkendelse fra både Gaffa og Soundvenue. Lanois' koncert i Telt 1 blev desuden beskrevet som et historisk øjeblik af Politiken.
Festivalen opfordrer nu også sine gæster til at dele deres største musikalske oplevelser fra årets event.
Tønder Festival har taget sig tid til at rose deres gæster i et hjertevarmt opslag på Facebook. Arrangørerne udtrykker stor glæde ved at dele festivaldagene med et publikum, der bringer højt humør, åbne ører og en ægte kærlighed til musikken. Festivalen takker også deltagerne for deres evne til at skabe den unikke stemning, festivalen er kendt for, selv når vejret ikke altid er med dem.
Festivalgæster opfordres til at dele billeder og oplevelser fra festivalen i kommentarfeltet, samt til at afsløre, hvad de ser mest frem til resten af dagen. Fotografier fra Hans Christian Gabelgaard, Helle Andersen og Helle Arensbak er også en del af den visuelle festsymfoni.
Visit Rømø & Tønder inviterer til en smagsoplevelse med østers og bobler på Vadehavsteltet i dag. Arrangementet finder sted klokken 12.30 og igen klokken 14.00, og billetter sælges efter først-til-mølle princippet.
Deltagerne har mulighed for at købe østers og tilhørende bobler betalt via MobilePay. Priserne starter ved 40 kroner for én østers, mens en pakke med tre østers og et glas bobler fra Vibegaard I/S kan erhverves for 120 kroner.
Ungdommen i Tønder har to engagerende muligheder for efterårsferien, som præsenteres af Ung Tønder via deres seneste Facebook-opslag. Med destinationer både i København og Holland opfordres de unge til at vælge mellem kulturelle og adrenalinfyldte oplevelser.
Fra den 12. til 15. oktober kan man tage med på en storbytur til København og Malmø, hvor turen byder på besøg i Tivoli, kanalsejlads og shopping. For dem, der søger mere spænding, arrangerer Ung Tønder en 5-dages tur til Walibi Holland fra den 12. til 16. oktober, fyldt med forlystelser og overnatning i hyggelige hytter.
Begge ture henvender sig til unge fra 7. klasse op til 18 år, og tilmeldingen skal ske senest den 1. oktober. Yderligere information og tilmelding findes på Tønder Ungdomsskoles hjemmeside.
Schackenborg Slotskro inviterer naturentusiaster til at opleve det fascinerende naturfænomen Sort Sol denne sensommer og efterår. Fra midten af september til midten af oktober danser tusinder af stære på himlen over Tøndermarsken.
Slotskroen tilbyder en kombination af gourmetophold og natur, hvor gæster kan nyde udsøgt mad og stilfuld indkvartering. Samtidig kan man drage ud i marskens skønhed og se stærene blive forstyrret af rovfugle, hvilket skaber deres bemærkelsesværdige luftballet.
Interesserede kan finde forskellige opholdsmuligheder på slotskroens hjemmeside. For dem, der ønsker at komme helt tæt på fænomenet, er der også mulighed for at tilmelde sig guidede ture via Sort Safari.
FC Sydvest 05 Tønder har delt begejstringen over holdets seneste kamp i går, hvor de leverede en imponerende præstation foran hjemmepublikummet i Bankparken.
Især Lukas Homilius stod frem som en nøglespiller med sin flyvende indsats på banen, hvilket blev fremhævet i klubbens Facebook-opslag med en række begejstrede emojis.
Klubben, der spiller i Serie 2, hylder lokalsamfundets støtte og glæder sig over holdets fremgang.
Tag med på en spændende naturoplevelse arrangeret af Tøndermarskens Naturskole. Mandag den 7. september 2026 kl. 16.30 inviteres alle til at deltage i en vandretur rundt om Hestholm sø, hvor der vil være fokus på fugle og naturformidling.
Tønder Festival deler en kreativ opfordring til alle, der elsker både øl og hatte: Find musen frem og besøg Masker i Marsken. Her kan man få hjælp til at hækle den perfekte accessory.
Festivalens opslag fremhæver humoristisk vigtigheden af at have en hæklekyndig kone, men nævner også, at Masker i Marsken står klar til at assistere med kreative projekter. Ideen opfordrer til at kombinere praktiske hobbyer med passioner for at skabe unikke, personlige genstande.
Tønder Ungdomsskole opfordrer lokale unge til at udforske de mange muligheder for fritidsaktiviteter, som de tilbyder. Ifølge en nylig Facebook-opdatering fra Ungtønder.dk, kan interesserede deltage i en række spændende aktiviteter, som strækker sig fra kreative fritidshold til sportsgrene og klubber.
Ungdomsskolen fremhæver også deres tilbud om ture og rejser, onlinehold, oplevelsesaktiviteter og muligheden for at tage knallertkørekort. Uanset om man vil prøve noget nyt, udvikle sine interesser eller tilbringe tid med venner i en hyggelig ungdomsklub, er der masser af muligheder at vælge mellem. Ungdomsskolen opfordrer de unge til at udforske deres hjemmeside for at finde netop det tilbud, der passer til dem.
Kniplings-festivalen i Tønder inviterer til en fordybelse i den kunst, der har sat sit præg på området. Tøndernes kniplinger er berømte for deres fine arbejde, der omfatter motiver som blomster, blade og ornamenter.
Inspireret af bl.a. lille kniplinger, byder festivalen på enestående designs kendetegnet ved tylsbund og lærredslag med en særpræget konturtråd. Arrangementet fejrer de lokale håndværkstraditioner og den tidløse skønhed af kniplingerne, en færdighed værdsat gennem generationer.
Tønder Festival bød i år på en særlig debutoplevelse med introduktionen af Æ Skovsvene. For nogle deltagere var det første festivalbesøg, og blandt de syngende kvinder i skoven var der én, som oplevede festivalen for allerførste gang.
Festivalgæster kunne på vej til Æ Skovsvene nyde lysinstallationer og hemmelige kroge, hvor en lille kyssebænk og badebold var med til at skabe en unik stemning. En kop kaffe var også en del af det hyggelige setup blandt træerne.
Schackenborg Slotskro & Schackenborg Slot har i dag æret Hans Excellence Greve Nikolai i anledning af hans 27-års fødselsdag. Med Dannebrog vajende over Møgeltønder, tidligere grevens hjem, sendes varme hilsner til den unge greve, der stadig bydes velkommen med åbne arme ved besøg.
Personalet på både slot og slotskro udtrykker deres hjertelige tillykke til Greve Nikolai, som fortsat holdes i høj agtelse både lokalt og blandt tilhængere af Kongehuset i hele Danmark.