Tønder Ungdomsskole annoncerer ledige pladser på deres spændende sommerferieaktiviteter, som de ønsker at fylde med lokale unge. Trods sommerens fremmarch, er der fortsat muligheder for at sikre sig en dag fyldt med oplevelser.
To unikke aktiviteter finder sted i starten af august. Den 3. august kan unge deltage i en escaperoom-oplevelse kombineret med shopping og hygge i Esbjerg. Prisen er 250 kr. Den 5. august arrangeres en hyggelig fisketur til Hovborg, hvor grillen tændes og der hygge ved søen, til en pris af 200 kr.
Tilmelding til arrangementerne sker via Tønder Ungdomsskoles hjemmeside. Deltagerne kan se frem til gode oplevelser, fællesskab og en masse sommerhygge.
Tønder Spejderne har haft deres hidtil mest velbesøgte Skt. Hans arrangement nogensinde. Mange lokale kom forbi for at nyde maden, drikkevarerne og de mange aktiviteter, der var sat op til lejligheden.
Børnene havde især glæde af de mange billetter til aktiviteterne, og karusellen var i konstant bevægelse til manges fornøjelse. Arrangementet blev fejret med stor begejstring af både store og små. Spejderne deler deres taknemmelighed til alle, der deltog, i et hjertevarmt opslag på Facebook.
Det Blå Gymnasium Tønder oplevede tirsdag en succesfuld dag som en del af de festlige aktiviteter i Studenterugen 2026. Dagen blev fejret med stort fremmøde og højt engagement fra både studenter og deres familier.
Arrangementet, som er en årlig tradition, har gentagne gange vist sig populært blandt deltagerne. Gymnasiet udtrykker stor taknemmelighed over den betydelige støtte fra lokalsamfundet, der sammen har gjort dagen mindeværdig.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Tønder.
Kongevej 43 er netop kommet til salg til hele 2.295.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Tønder.
Schackenborg Slotskro og Schackenborg Slot tilbyder et unikt ophold for dem, der ønsker en kombination af afslapning og kultur i nærheden af slottet i det smukke marsklandskab.
Hvis man booker et Slotskroophold med ankomst på en hverdag i juni, følger der gratis entré til det nye Museum Wegner med. Museet præsenterer historien om den ikoniske danske designer, Hans J. Wegner.
Gæster kan nyde eftermiddagskaffe ved ankomst, en 3- eller 4-retters middag, overnatning i nyrenoverede værelser og morgesmad med lokale specialiteter. Prisen for opholdet for to personer starter ved 2.790 kr. Reservationer kan foretages på schackenborg.dk.
Tirsdag kulminerede i en festlig fejring på Det Blå Gymnasium Tønder, hvor studenterugen 2026 fortsætter med succes. Gymnasiet gav udtryk for stor begejstring over det fremmøde, der viste sig i løbet af dagens arrangement.
Deltagerne fik endnu en gang mulighed for at samles og glædes over studenternes store dag, hvilket blev mødt med stor taknemmelighed fra gymnasiets side. Opslaget fra Det Blå understreger fornøjelsen ved at se så mange deltage i fejringen.
Onsdag formiddag startede studenterugen på Det Blå Gymnasium Tønder med en traditionel morgenmad for de nyudklækkede studenter. Eleverne, der fyldte skolen med højt humør og glade smil, gjorde sig klar til den efterfølgende tur i studentervognene.
Sparekassen Bredebro bidrog til festlighederne med en rodeotyr-konkurrence, der gav deltagerne en ekstra underholdende udfordring. Klokken 09:00 rullede fem studentervogne ud fra skolen, en begivenhed, som eleverne kunne dele på Instagram.
Den glade dag bliver efterfulgt af dimissionen, der finder sted i morgen, og hvor studenterne igen samles.
TM Tønder Håndbold Foreningen melder klar til en ny sæson for Trille-Trollerne med et genforenet og styrket trænerteam. Tobias, Emilie, Kim, Malthe og Tine er tilbage og får selskab af Amalie Thomsen, som glæder sig til at påbegynde trænerrollen. Holdet vil mødes hver onsdag fra kl. 16.30 til 17.30 i Hal 1, med opstart i uge 43 efter efterårsferien.
Klubben opfordrer både gamle og nye Trille-Troller til at møde op til en time fyldt med leg, grin og håndboldglæde. Holdet er specielt for børn født i 2021, 2022 og 2023. Følg foreningen på Facebook og Instagram for flere trænernyheder i den kommende tid.
Skal du planlægge din weekend i Tønder? Dette weekend byder på både sjove spilaktiviteter med mulighed for socialt samvær og en spændende biografpremiere.
Visit Rømø & Tønder annoncerer et hyggeligt arrangement, der fylder Løgumklosters gader onsdag aften. Den lokale begivenhed, kendt som Løgumkloster Onsdags Sparkdækaften, lover godt vejr og en varm atmosfære, ideel til at nyde aftensmaden i det fri.
Både lokale og besøgende kan se frem til en aften arrangeret af Løgumkloster Handels- og Håndværkerforening. Det er en oplagt mulighed for at opleve den lokale fællesskabsånd og nyde en sommeraften i Løgumkloster.
Det Blå Gymnasium Tønder har haft en fremragende start på Studenterugen 2026. Mandagens arrangement markerer den femte del af fejringen, hvor studentercaféen blev det naturlige samlingspunkt for glade studenter og besøgende.
Fejringen tiltrak mange mennesker, som deltog i festlighederne på gymnasiet. Dagene i Studenterugen er en vigtig tradition for skolen, hvor fællesskab og glæde står i centrum.
Schackenborg Slotskro & Schackenborg Slot åbner op for besøgende, der ønsker at fordybe sig i den fascinerende historie om slottet og slægten Schack. I et Facebook-opslag fortælles om Hans Schack IV, den sidste Schack på Schackenborg, som i 1978 overdrog slottet til prins Joachim.
Denne handling sikrede, at det historiske herregårdskompleks fortsat kunne være i liv og trivsel, trods Schacks beslutning om aldrig at have børn. Besøgende får mulighed for at lære mere om denne og andre afgørende perioder på guidede ture på slottet.
Rundvisninger kan bookes via hjemmesiden, hvor historieentusiaster kan få et dybere indblik i både godsets og slægtens mangeårige virke og betydning for lokalområdet.
Studenterugen 2026 er godt i gang på Det Blå Gymnasium Tønder, hvor mandagens fejringer satte stemningen for en festlig uge.
Mandag var en succesfuld dag med en strøm af glade mennesker, der mødtes i gymnasiets fine studentercafé for at hylde de nyudklækkede studenter.
Jubilæet markerede startskuddet for en række festligheder, som vil strække sig over ugen, og begejstringen blandt deltagerne var tydelig i alle hjørner af caféen.
Det Blå Gymnasium Tønder har haft en succesfuld start på Studenterugen 2026. Mandag var fyldt med aktiviteter og fejringer for de nyudklækkede studenter, som nød dagen i den festsmykkede studentercafé.
Arrangementet bød på masser af smil og godt humør blandt både studenter og besøgende, ifølge gymnasiets Facebook-opslag. Studenterugen fortsætter med flere spændende event på programmet.
VM 2026 fandt sted i Agerskov med en strålende succes, arrangeret af Agerskov Ungdomsforening i samarbejde med Din Fritid i Tønder Kommune. Hele 21 hold deltog i arrangementet, hvilket resulterede i en ny deltagerrekord for dette populære lokale opgør.
Banerne var fyldt med festlig stemning, solskin og fodboldglæde, og det var Ukraine, der løb med sejren ved slutfløjt. I et Facebook-opslag takker arrangørerne spillere, tilskuere og frivillige, der alle bidrog til en dag i fællesskabets tegn. Forberedelserne til næste års turnering er allerede i tankerne.